Gå til våre mobile nettsider
Bokklubben Bøker Halldór Laxness - Halldór Gudmundsson - Innbundet (9788252564310)
Halldór Laxness - Halldór Gudmundsson  Silje Beite Løken Ine Camilla Bjørnsten Halldór Laxness
Del med andre
Utgitt:
2007
Forlag:
Tiden
Innb:
Innbundet
Språk:
Norsk
Sider:
854
Format:
17 x 23 cm
Nr:
5005930
ISBN:
9788252564310
Utgave:
1. utg.

Halldór Laxness

av

Halldór Gudmundsson

;

Silje Beite Løken

(Oversetter) ;

Ine Camilla Bjørnsten

(Oversetter) m.fl.
Nobelprisvinneren Halldór Laxness erobret en hel verden med sin gudebenådede penn. Nå har vi fått biografien om ham på norsk - og hvilken biografi!

"I love him like I love Knut Hamsun."
Boris Pasternak

Innbundet Leveringstid: Ikke i salg
Veil pris: 449,-Bokklubbpris: 199,- (portofritt tilsendt)
Du sparer: 250,-
Presentert av Tone Myklebost

For også Halldór Laxness' navnebror, forfatteren Halldór Guðmundsson, kan skrive. Med prisbelønte Halldór Laxness har han skrevet en biografi slik en biografi skal skrives. Med levende penn, distinkt saklighet, varme og innlevelse favner han i løpet av 800 sider den litterære kjempen Halldór Laxness, hans turbulente liv og mange bøker. Og som om det ikke er nok, tegner han et mangfoldig og interessant tidsbilde, det ekstreme tyvende århundret, på Island, i Norden, i Europa, ja, verden.

"En av det tyvende århundrets største romanforfattere."
Die Welt

Nasjonalskald?
Det blir sagt om Halldór Laxness at han var Europas siste nasjonaldikter. Grunnen var ikke at han ble elsket av alle islendinger, slett ikke, men at hele nasjonen var opptatt av det han skrev og ingen greide å forholde seg likegyldig til ham. Han var et barn av sin tid, og i sin litteratur speiler han et helt århundre. Laxness ble født i Reykjavik i 1902. Den gang levde det 5000 sjeler i den islandske hovedstaden. Byen hadde to lyktestolper, to tilårskomne gledespiker og et blåseorkester som bestod av to instrumenter. Ellers var den preget av gategutter og løshunder. Det litterære liv var heller sparsomt, på tross av islendingenes interesse for sagaer. En islandsk forfatter, som prøvde å flytte hjem fra utlandet på slutten av attenhundretallet, greide ikke å slå rot, for ifølge ham kunne man ikke føle annet enn motvilje mot en by der begravelser var de største sosiale begivenheter.

"Hans liv var fargerikt som en Laxness-roman,
og det er grunn til å glede seg over
at denne biografien er kommet."
Knut Ødegård, Aftenposten

Omflakkende tilværelse
Men på tross av dette visste altså Halldór Laxness allerede som guttunge at han ville bli verdensforfatter. Tidlig reiste han til utlandet. Som begavet17-åring fikk han en historie på trykk på forsiden av danske Berlingske, noe som gjorde kollegaene grønne av misunnelse. Han gikk i kloster i Luxemburg og konverterte til katolisismen, dro til Hollywood for å prøve lykken, støttet Stalin-regimet i Sovjet, var tilhenger av østlig livsfi losofi og fikk tilslutt Nobelprisen i 1955.

Islending eller verdensborger?
Hele livet kjempet disse sidene mot hverandre inni ham. For ham var det aldri enkelt å være begge deler. Som menneske var han sjarmerende og sammensatt, selvsentrert, arrogant og ambisiøs. Han tok det som en selvfølge at verden var der for å tjene ham og legge alt til rette slik han kunne skrive sine historier. Vennene skaffet penger og husly, moren sendte ham det hun kunne avse og kvinnene i hans liv - de var der for ham.

"... for sin levende episke kraft som har
fornyet den store islandske fortellekunsten."

Nobelkomiteen

Menneskekjenner
Fortellerevnen og innsikten i menneskesinnet er Laxness' absolutte styrke som forfatter. Han har et fabelaktig persongalleri, en uovertruffen humor og fortellinger som griper en rundt hjerterøttene. Halldór Guðmundsson har greid å formidle historien bakom historiene på en slik måte at 800 sider blir en lek. Boken kryr av morsomme anekdoter, og man kjeder seg ikke et øyeblikk. Tvert imot vokser lysten til å vite mer, til å lese de bøkene av Laxness man ennå ikke har lest.

Etter noen tiår under glemselens slør, har Laxness' bøker nå en renessanse rundt om i verden. Særlig i Tyskland og USA utgis alt han har skrevet på nytt. Halldór Guðmundssons biografi utkommer nå i fem land.

"Denne boka har blitt standarden
som alle kommende forfattere
må leve opp til."
Guðmundur Magnússon, Fréttablaðið

Å leve ved pennen
De siste ti årene av livet var Laxness senil. Denne mannen som var så lysende begavet, og hadde seg selv og sitt hode som instrument. Da det nærmet seg slutten verken leste eller spilte han piano lenger, og da kona Auður ble spurt om mannens tilstand, skal hun ha svart: Nå er det nok slutt. Han skriver ikke lenger. To uker senere var Halldór Laxness død.

Presentert av Tone Myklebost, oversetter og frilansskribent.

Bøker av Halldór Laxness >>

Biografien redegjør for Halldór Laxness liv og virke. Samtidig får leseren et innblikk i historien om hvordan det moderne Island ble til. Har bibliografi og navneregister. © DnBB AS
Prisbelønnet biografi om Halldór Laxness. Halldór Laxness’ forfatterskap er av internasjonalt format og han regnes som en av verdenslitteraturens store fortellere. Han skrev omkring seksti bøker fordelt på ulike sjangre, mest kjent er han for sine brede episke romaner som Islands klokke og Sin egen herre. Livet hans spenner over nesten hele det forrige århundret, fra 1902 til 1998. 17 år gammel reiste han utenlands for første gang, fast bestemt på å bli en forfatter-; ikke bare for islandske lesere, men for hele verden. Han fikk oppfylt ønsket sitt, og dette til tross for at han skrev på et av verdens merkeligste språk. I 1955 ble han tildelt Nobelprisen i litteratur.Nå foreligger en prisbelønnet biografi om ham, glimrende skrevet av hans landsmann Halldór Guðmundsson. Da boken kom ut på Island i 2004, fikk den strålende kritikker og ble kåret til årets beste sakprosabok. ”Ekstremt underholdende og svært lesverdig,” lød det fra en av de mange begeistrede anmelderne. Halldór Guðmundssons biografi vil bli stående som et standardverk om Halldór Laxness. Levert av © DnBB AS
Du vil kanskje også like:
The Islander - Halldor Gudmundsson
The Islander
Halldor Gudmundsson
Bokklubbpris: 345,00
Finn mer:

Påskesider